Na trgu je mnogo tako imenovanih magnetnih mešal, ki spadajo pod laboratorijske aparate vendar se njihove cene gibljejo od prb. 80 EUR in več. Ker se mi zdijo precenjeni, sem se odločil, da naredim lastno cenejšo verzijo magnetnega mešala.
Za izdelavo mešala sem si zamislil dvojno delovanje:
- Celotno mešalo deluje kot elektromotor, kar pomeni da kemijsko posodo vstavimo v tuljavo, katera vrti magnetno polje, kovinska paličica v čaši pa predstavlja rotor motorja, kateri bi se vrtel z magnetnim poljem.
- Drug način: tik pod površju ohišja nameščen elektromotor z magnetom kateri vrti magnetno polje. V postavljeni laboratorijski posodi pa se nahaja kovinska paličica katero privlači magnetno polje ter s katerim se vrti.
Zaradi lažje izdelave sem se odločil za drugi način delovanja.
Shema
Najprej sem izrisal enostavni regulator hitrosti motorja, s katerim nastavljam želeno hitrost mešanja.
Priprava ohišja
Po končani izdelavi regulatorja, sem nadaljeval z izdelavo in pripravo ohišja v katero sem vse vgradil. Na sprednji ohišja sem predvidel potenciometer za kontrolo hitrosti, majhno LE diodo za indikacijo vklopa ter stikalo za vklop. Na zadnji strani, se nahaja vtičnica za priključitev napajanja. V ohišju sem privil še distančnike za pritrditev tiskanega vezja.
Elektromotor in magnet
Kot ohišje sem uporabil t.i. dozo mer 190 x 150 mm. Za elektromotor sem uporabil 12 V računalniški ventilator, na katerega sem pritrdil močan magnet, katerega pa sem pridobil iz starega trdega diska. V disku se nahajata navadno dva takšna magneta, le nekoliko zahtevnejše jih je ločiti od kovine na katero so pritrjeni, a več o tem v rubriki triki. Za pritrditev ventilatorja na pokrov ohišja sem uporabil štiri vijake M5 (debeline 5 mm) katere sem najprej prosto pritrdil z matico. Prva matica deluje tudi kot distančnik od površine pokrova. Nato sem namestil ventilator in ga pritrdil z maticami. Magnet sem pritrdil z močnim dvostranskim lepilnim trakom.
Vezje in povezave
Pripravljeno vezje regulatorja, potenciometer, indikacijsko LE diodo, stikalo in vtičnico sem vgradil v ohišje ter vse med seboj povezal.
Zaključek izdelave
Za lepši izgled in informacijo uporabniku sem izdelal še čelno ploščo. Celotno ploščo sem narisal v programu Visio ter jo nato natisnil na A4 papir - nalepka, katero sem prevlekel s samolepilno folijo, izrezal in prilepil na ohišje.
Kako deluje
Tukaj si lahko na dveh video posnetkih ogledate delovanje magnetnega mešala. Ne pozabite se naročiti na moj YouTube kanal!